Haber

Türkiye ve Suriye’de deprem sonrası salgın uyarısı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Maraş ve Hatay merkezli depremlerin yıkım ve can kayıplarına yol açtığı Türkiye ve Suriye’deki duruma işaret ederek salgın uyarısı yaptı. ECDC, kesintiye uğrayan tedavi süreçleri ve travmanın yanı sıra sarsıntıların getirdiği acil sağlık hizmetleri ihtiyacının önümüzdeki 2-4 haftayı bulaşıcı hastalıkların yayılma potansiyeli açısından kritik hale getirdiğini kaydetti.

Deprem bölgelerindeki kurallara dikkat çeken ECDC, özellikle gıda ve su yoluyla bulaşabilen hastalıkların yanı sıra solunum yolu enfeksiyonları ve aşılarla önlenebilecek bulaşıcı hastalık potansiyeline dikkat çekti.

‘COLERA DEPREM BÖLGESİNDE DAHA SIK GÖRÜLEBİLİR’

ECDC, depremzedelerin geçici olarak sığınaklara yerleştirilmesinin de salgın hastalıkların yayılmasında etkili olabileceğini belirtti. Su ve elektrik tesisatı ile temiz suyun zarar görmesinin yanı sıra sağlık tesislerine erişimdeki zorluklara ve gıda soğutmada yaşanan sorunlara dikkat çeken kurum, bunun gıda ve su yoluyla bulaşan ve yayılan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

2022’den beri Suriye’nin kuzeybatısında gözlemlenen kolera olaylarını hatırlatan ECDC, bu hastalığın önümüzdeki haftalarda deprem bölgesinde daha sık görülebileceği endişesini dile getirdi. (DW Türkçe)

karahalliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu