Ekonomi

Emeklilikte borsaya sıkışanlar! parayı koştu

Borsa İstanbul’a yatırımcı akını devam ediyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından açıklanan bilgilere göre, Borsadaki hisse senedi yatırımcı sayısı bir haftada yaklaşık 600 bin artarak 4,5 milyonu geçti.

Bahsettiğimiz şube kaynakları, geçen hafta gelen yatırımcıların genellikle 40 yaş üstü olduğuna dikkat çekiyor.Tazminatını alan yatırımcıların borsada hesap açmaya başladığını belirten borsacılar, bu ilginin önümüzdeki dönemde daha da artmasını beklediklerini söylüyor.

Aynı dönemde toplam yatırımcı sayısı 30 milyon 388 bin 116’dan 30 milyon 504 bin 817’ye yükseldi. Toplam hesap sayısı 62 milyon 34 bin 894’ten 62 milyon 503 bin 481’e yükselirken, bakiyeli hesap sayısı 9 milyon 56 bin 639’dan 9 milyon 774 bin 349’a yükseldi. MKK nezdinde kaydi olarak tutulan menkul kıymetlerin değeri 7.22 trilyon TL oldu.

TAZMİNATI ALAN EYT BORSAYA KOŞTU

14 Nisan haftasında borsaya gelen 600 bine yakın yatırımcının değerli bir kısmı Emekli Yaşayanlar (EYT) oldu. Maaşını ve tazminatını alanların sayısı arttıkça bu ivmenin devam edeceğini belirten borsacılar, borsada potansiyel gören EYT üyelerinin borsaya ilgi duyduğunu ve halka arzların buna büyük katkı sağladığını belirtiyor.

HALKA ARZA EYT DETAYI

Geçen yılı 40 halka arz ile tamamlayan Borsa İstanbul, 2023 yılına da hızlı girdi. Bugüne kadar 11 halka arz yapılırken sırada bekleyen çok sayıda şirket var. 24 yıllık bir sorun olan EYT yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 3 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bu tarihten sonra gerçekleşen halka arzlarda yatırımcı sayısının hızla arttığı görülmektedir. . Özellikle EYT’nin yasalaşmasından sonra halka arzlara 1 milyondan fazla yatırımcının katıldığını görüyoruz.Son halka arzlarda yeni bir yatırımcı kitlesinin varlığı hissediliyor.

KAYNAK: DÜNYA/Birol BOZKURT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu